Brama skrzydłowa czy przesuwna – którą lepiej wybrać?

Zabezpieczenie posesji wymaga wykonania wokół niego stabilnego ogrodzenia, które zapobiegnie ewentualnym próbom wtargnięcia na jej teren i dokonania aktu wandalizmu bądź dopuszczenia się kradzieży. Aby swobodne korzystanie z posiadanego terenu było możliwe, niezbędna okaże się jednak również dobrze dobrana brama. Wśród popularnych rozwiązań znajdują się obecnie bramy palisadowe przesuwne lub rozwierane. Przekonajmy się, co je wyróżnia i sprawdźmy, na którą warto się zdecydować.

Czym różnią się bramy skrzydłowe i przesuwne?

Bramy posesyjne są najczęściej wykonywane jako przesuwne lub skrzydłowe. W pierwszym przypadku skrzydło jest umieszczane na specjalnym stelażu, który pozwala na jego przemieszczanie wzdłuż ogrodzenia, przy wykorzystaniu zrobionego ze stalowych kształtowników torowiska i rolek ułatwiających ruch. W drugiej sytuacji dwa skrzydła są montowane na zawiasach przytwierdzanych do słupków i otwierają się ruchem wahadłowym do wewnątrz działki lub na zewnątrz, o ile po otwarciu pozostaną one w całości wewnątrz posesji. Zarówno do bram przesuwnych, jak i rozwieranych można zamontować automatykę ułatwiającą ich obsługę i pozwalającą na zamykanie oraz otwieranie skrzydeł dzięki użyciu bezprzewodowego pilota radiowego.

Kiedy sprawdzą się bramy przesuwne, a kiedy skrzydłowe?

Ze względu na swój sposób działania bramy przesuwne okażą się idealne tam, gdzie nie można zapewnić wystarczającej ilości miejsca potrzebnej do swobodnego otwarcia bramy rozwieranej, m.in. jeśli odległość między parkanem a budynkiem będzie niewielka. Jeżeli nie da się wygospodarować przestrzeni do przemieszczania się skrzydła bramy przesuwnej wzdłuż płotu, np. z uwagi na rosnące w granicy działki drzewa, jedyną opcją będzie brama skrzydłowa. Okaże się ona niezastąpiona także wówczas, gdy kształt działki i sposób jej zagospodarowania sprawia, iż brama musi znaleźć się w samym narożniku posesji, a w przylegającym płocie konieczna będzie także umiejscowiona tuż obok furtka.