Co ma wpływ na właściwości antykorozyjne ogrodzenia?

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie posesji przed intruzami, którzy mogą dopuszczać się aktów wandalizmu lub kradzieży, a także zanieczyszczać teren jest budowa solidnego ogrodzenia panelowego. Rozwiązanie tego rodzaju jest popularne z uwagi na stosunkowo niski koszt niezbędnych elementów – słupków, paneli oraz mocowań – a także prosty montaż. Ponieważ wszystkie konstrukcje tego rodzaju są wystawione na częsty kontakt z opadami atmosferycznymi, dla uzyskania odpowiedniej trwałości powinny zostać zabezpieczone przed ryzykiem korozji. Przekonajmy się, dlaczego ma to znaczenie i sprawdźmy, jakimi metodami chroni się metal przed rdzewieniem.

Co trzeba wiedzieć o korozji?

Wszystkie stopy zawierające żelazo, a więc również stal są szczególnie podatne na proces utleniania. Tworzenie się tlenków negatywnie wpływa na estetykę wykonanych z takich materiałów elementów, sprawiając, że wyglądają one nieatrakcyjnie. Równie ważny jest fakt, że korozja powoduje znaczne zmniejszenie wytrzymałości fragmentów, na których wytworzyła się rdza. Co gorsze, proces utleniania rozwija się aż do momentu, gdy cały metal zostanie zniszczony. Na szczęście istnieją sposoby na walkę z tym zjawiskiem, pozwalające na zminimalizowanie ryzyka szybkiego uszkodzenia ogrodzenia.

Jak zabezpiecza się ogrodzenia panelowe?

Podstawowym elementem ogrodzenia panelowego są moduły wykonywane ze zgrzewanych ze sobą kawałków drutu stalowego, które układa się na poprzeczkach wzdłużnie i łączy za sprawą wysokiej temperatury nadtapiającej punktowo materiał. Do wyeliminowania ryzyka korozji na stal nakłada się warstwę cynku. Może ona być rozprowadzana metodą cynkowania ogniowego, a więc przez zanurzenie w rozgrzanym płynnym cynku albo metodą galwaniczną. W tym przypadku metal jest zanurzany w roztworze przewodzącym prąd, a cynk osadza się na powierzchni w procesie elektrolizy. Powłoka cynkowa odcina dostęp wody do metalu, przeciwdziałając uwalnianiu tlenu. Działanie cynku wynika też z jego pozycji w szeregu napięciowym metali.