> > 55-dlaczego-nalezy-malowac-ogrodzenia-i-bramy

Dlaczego należy malować ogrodzenia i bramy?

Zadbana brama oraz ogrodzenie znacząco wpływają na postrzeganie przyległej im nieruchomości. Można powiedzieć, że stanowią one niejako wizytówkę danego budynku. Jednym z zabiegów, które wpływają na kondycję ogrodzenia i bramy jest ich regularne malowanie.

Po co maluje się ogrodzenia i bramy?

Wiele osób sądzi, że cyklicznemu malowaniu poddaje się jedynie ogrodzenia i bramy wykonane z drewna. Nic bardziej mylnego! Tego samego dla utrzymania w nienagannym stanie wymagają ich odpowiedniki metalowe. Dotyczy to wszelkich elementów ogrodzenia, tj. paneli ogrodzeniowych, siatki ogrodzeniowej oraz słupków czy furtek.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że farba pełni funkcję ochronną metalowych powierzchni. To niejako powłoka konserwująca, która chroni tworzywo przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Mowa tu przede wszystkim o promieniowaniu słonecznym, wilgoci, wahaniach temperatury oraz innych trudnych warunkach atmosferycznych. Z czasem dochodzi jednak do zdzierania się farby, a co za tym idzie – utraty ochrony. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, którego nie wyeliminuje nawet najlepszej jakości farba.

Jak często powinno się malować ogrodzenia i bramy?

Nie ma sztywnej zasady, która wskazywałaby jednoznacznie na optymalną częstotliwość malowania ogrodzeń i bram. Warto więc obserwować stan farby, aby ocenić, czy wymaga ona odświeżenia. Jeżeli zauważysz, że traci ona pierwotną głębię koloru, a gdzieniegdzie pojawiają się odpryśnięcia, to znak, że czas przeprowadzić drobną renowację.

Nie mniejsze znaczenie ma także wybór samej farby do malowania ogrodzenia. Podpowiadamy, że warto sięgać po nieco droższe produkty, które wyróżniają się bardzo dobrą jakością. Dzięki temu unikniesz konieczności częstego wykonywania malowania, a tym samym świetnie zabezpieczysz swoje ogrodzenie oraz bramę. Przed przystąpieniem do nakładania farby należy dodatkowo zabezpieczyć całą powierzchnię odpowiednim preparatem antykorozyjnym.