Jak zamontować ogrodzenie siatkowe?

Ogrodzenie jest tym elementem wykończenia posesji, które przede wszystkim wyznacza granicę działki. To z kolei informuje innych, że w tym danym miejscu nie wolno się poruszać. Dzięki temu unikniemy między innymi tego, że pewne osoby będą na naszej posesji parkować auta, albo będą wyprowadzać psy, lub też skracać sobie drogę.

Wszystko to nie tylko jest denerwujące, ale także prowadzi do zadeptania trawnika i roślinności. Pośród wielu różnych produktów można wybrać panele drewniane, metalowe, betonowe oraz siatkę ogrodzeniową, w którą wyposaży nas firma Big-Stal. Ten rodzaj jest szczególnie chętnie wybierany w związku z jego ceną oraz łatwością montażu. Jest to też niezwykle estetyczne i nierzucające się w oczy rozwiązanie. Jeśli w jego obrębie nasadzimy np. tuje, tworząc żywopłot, lub pozwolimy, by obrosło bluszczem, wówczas uzyskujemy bardzo ciekawe efekty. Wiele osób decyduje się na nie również dlatego, że w przypadku ewentualnych zniszczeń, koszt odbudowy jest niski. Jeśli dla przykładu ktoś wjedzie samochodem w nasze betonowe przęsło lub przerwie metalowy panel, wówczas koszt jest wyższy. W przypadku uszkodzonej siatki naprawa jest niska oraz bezproblemowa. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób należy ten rodzaj ogrodzenia zamontować, żeby samodzielnie móc to zrobić, zaoszczędzając pieniądze, na robociźnie.

Montaż ogrodzenia siatkowego

Montaż ogrodzenia z siatki nie jest skomplikowany, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania oraz staranności. Krokiem pierwszym jest oczyszczenie terenu pod nie. Należy usunąć kamienie, pozostałości roślinne jak pnie czy korzenie, oraz sprawdzić, czy nie przebiega tamtędy żadna instalacja. Kolejno należy poprowadzić linię prostą, według której montowane będzie ogrodzenie. To ważne, ponieważ pod ogrodzenie należy albo przygotować fundament – ten albo będzie dokonany punktowo, lub poprowadzony przez całość. Zawsze jednak musi być osadzony w głąb gruntu na kilkanaście do kilkudziesięciu centymetrów. Można też słupki wmontować w grunt przy pomocy kotw, jednak również wprowadzanych w ziemię, na zbliżoną wartość. Słupki można wkopać także w ziemię bezpośrednio, choć tu w grę wchodzą większe głębokości sięgające min. 50 cm. Do nich montowane są wsporniki po obu stronach, aby ciężar naprężeń oraz wiatru był równomiernie rozkładany, gdy całość pracuje. To zapobiegnie odkształceniom. Jeśli wszystko jest stabilne, a słupki stoją w linii prostej, wówczas nakłada się na nie druty naprężające. Do nich kolejno doczepia się siatkę, stopniowo ją rozwijając i naprężając. Inną formą jest rozwinięcie siatki wraz z drutem naprężającym oraz naciąganie jej. Całość zwieńczają odpowiednie zaczepy stabilizujące naprężenie. Należy pamiętać, że napinanie rozpoczynamy zawsze od dołu. Jeśli łączymy dwa fragmenty siatki, to między nie wprowadzamy drut, przeprowadzając go przez oczka obu części. Warto stosować specjalne obcążki lub zestawy do montażu, co znacząco przyspiesza prace. Montaż siatki, jak widać, jest prosty. Pamiętać należy, że im większe są odległości od słupków, tym więcej energii trzeba włożyć w naprężenie całości.