> > 48-jak-przebiega-montaz-siatek-ogrodzeniowych

Jak przebiega montaż siatek ogrodzeniowych?

Siatka ogrodzeniowa od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób, które szukają odpowiedniego materiału do ogrodzenia swojej posesji. Wśród jej największych zalet wymienia się przede wszystkim cenę, która w porównaniu z innymi materiałami jest stosunkowo niska. Co więcej, siatki pasują do większości stylów, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane zarówno przy tradycyjnych, jak i nowoczesnych konstrukcjach. Materiał ten nie rzuca się  też w oczy i zapewnia odpowiednią widoczność. Jest zatem świetnym wyborem dla osób, które nie chcą zbytnio zasłaniać swoich działek. Dużym atutem siatek ogrodzeniowych jest również łatwość ich montażu, co sprawia, że z tym typem ogrodzenia poradzi sobie niejeden majsterkowicz.

W jaki sposób montuje się siatki ogrodzeniowe?

Montaż siatki ogrodzeniowej należy rozpocząć od przygotowania terenu. Ważne jest jego oczyszczenie z chwastów i ewentualnych przeszkód, które mogłyby uniemożliwiać pracę w danym miejscu. W dalszej kolejności kluczowe znaczenie ma wytyczenie granic, wedle których będzie przebiegało ogrodzenie. Do tego celu wykorzystuje się sznurek i niewielkie paliki, które umieszcza się w narożnikach ogrodzenia. W ten sposób łatwiej jest wyznaczyć miejsca, w których wkopywane będą słupki ogrodzeniowe. Co więcej, wytyczając granice, ma się pewność, że ogrodzenie zostanie zamontowane w planowanym wcześniej miejscu. Przy oznaczaniu punktów wkopywania słupków warto pamiętać, by zachować około 2,5 – 3 m odstęp między nimi.

Kolejnym krokiem jest wykopanie otworów o średnicy 30 cm i głębokości około 50 – 80 cm. Następnie w wykopanych otworach układa się słupki narożne i pośrednie zgodnie z wcześniejszym oznaczeniem. Przy czym nie można zapominać o podparciu słupów początkowych słupami podporowymi, które montuje się do nich za pomocą specjalnych zaczepów i wkopuje w ziemię w dokładnie taki sam sposób jak pozostałe słupki. Słupki podporowe muszą być ułożone pod kątem nie mniejszym niż 45 stopni oraz powinny być połączone ze słupami początkowymi na 2/3 ich wysokości. Każdy ułożony element należy zalać betonem, tak by zagwarantować słupom odpowiednią stabilność.

Co trzeba zrobić po ułożeniu słupów ogrodzeniowych?

Przed zastygnięciem zaprawy słupki należy jeszcze odpowiednio wypoziomować i spionizować. Można to zrobić przy pomocy zwykłej poziomicy oraz sznurka rozprowadzonego nad górną krawędzią elementów. Po wyrównaniu słupków należy zaczekać kilka dni na stwardnienie betonu. Kiedy zaprawa zastygnie, można przejść do mocowania drutu naciągowego, który umieszcza się co 50 cm wzdłuż wysokości ogrodzenia. Montaż drutu należy rozpocząć od słupka początkowego. Wówczas na górnej linii drutu mocuje się napinacz z opaską mocującą i śrubą z oczkiem, przez które prowadzi się pręt naprężający aż do ostatniego słupka ogrodzeniowego, mocując go do słupków pośrednich za pomocą przelotek. Jednocześnie ważne jest to, by drut był odpowiednio naprężony.

Przedostatnim etapem jest założenie siatki. Pracę najlepiej rozpocząć od słupka narożnikowego lub początkowego. Przez pierwsze oczka siatki przekłada się pręt naprężający i mocuje go do wcześniej przymocowanych śrub. Dalej trzeba rozwinąć siatkę, która najczęściej sprzedawana jest w rolkach. Następnie należy ja napiąć i kolejno zamocować do następujących po sobie słupków. Po przymocowaniu siatki dodatkowo mocuje się ją jeszcze na całej długości do drutu naciągowego. Robi się to poprzez zaplatanie jej górnych krawędzi na drucie. Zabieg ten zwiększa stabilność ogrodzenia i zabezpiecza materiał przed odkształceniami. Jest też ostatnią czynnością, jaką trzeba wykonać przy montażu.