> > 45-jak-wybrac-dobre-ogrodzenie-posesji

Jak wybrać dobre ogrodzenie posesji?

Ogrodzenie posesji to prosty i nierzadko skuteczny sposób zabezpieczenia znajdującego się na niej mienia przed grabieżą lub zniszczeniem. Ochrona posesji to jednak tylko jedna z wielu funkcji, jakie może pełnić otaczający teren płot. Jaką rolę może dodatkowo odgrywać? Dlaczego niektórzy właściciele posesji stawiają solidne i zwarte konstrukcje ogrodzeniowe bez prześwitów, a inni niskie ażurowe płoty wykonane z siatki? Co trzeba mieć na uwadze wybierając ogrodzenie dla swojej działki?

Nadrzędna funkcja ogrodzenia

Decydując się na otoczenie posesji ogrodzeniem, warto rozważyć, jaką funkcję ma ono w głównej mierze pełnić. Inny rodzaj ogrodzenia powinien bowiem wybrać ktoś, komu zależy na zabezpieczeniu posesji przed wtargnięciem na jej teren osób niepowołanych i dzikich zwierząt, a inny ktoś, dla kogo liczy się przede wszystkim aspekt dekoracyjny.

Jeśli zależy nam zatem na ogrodzeniu, które pomoże chronić naszą prywatność i mienie, postawmy na wysokie wytrzymałe ogrodzenie pozbawione prześwitów. Sprawdzi się ono także na posesjach położonych przy drodze – ochroni mieszkańców przed hałasem i kurzem. Do wyboru mamy różne rodzaje materiałów, lecz w tym przypadku warto rozważyć montaż stalowego ogrodzenia palisadowego lub budowę kamiennego bądź ceglanego muru.

W wielu przypadkach ogrodzenie poza funkcją ochronną, pełni także rolę dekoracyjną. Zwróćmy uwagę, by wybrany przez nas typ i kolor ogrodzenia współgrał ze stylem architektonicznym i barwą elewacji budynków znajdujących się na terenie posesji. Ogrodzenie powinno także tworzyć spójną całość z bramą, słupkami ogrodzeniowymi, furtką i dodatkami, takimi jak np. skrzynka na listy.

Jeśli zależy nam na ogrodzeniu, które będzie przede wszystkim wyznaczać granice działki i nie zasłoni nam przy tym widoku, zamontujmy ogrodzenie panelowe lub ogrodzenie z siatki.

Cechy dobrego ogrodzenia

Ogrodzenie powinno być przede wszystkim trwałe, stabilne i odporne na działanie czynników atmosferycznych: wiatru, wilgoci, promieniowania słonecznego i ekstremalnych temperatur. Jeśli chcemy, by na długo zachowało estetyczny wygląd – bez pęknięć, pęcherzyków, zacieków i rdzy – zainwestujmy w ogrodzenie z ocynkowanej stali nierdzewnej malowane proszkowo.

Ogrodzenie powinno być także łatwe w montażu, stosunkowo tanie i nie wymagające częstej konserwacji. Jeśli ma dodatkowo pełnić funkcję ozdobną, warto rozważyć montaż bramy i ogrodzenia kutego ręcznie ze stali, które uważane jest za jedno z najbardziej eleganckich.