siatka leśna montaż

Jak samodzielnie zamontować siatkę leśną? Instrukcja krok po kroku

Siatka leśna jest produktem, który można wykorzystać do zagrodzenia różnego rodzaju terenów. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie występują duże przestrzenie. Mogą to być działki ogrodowe, place budowy i wiele innych. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów takiej siatki. Najpopularniejszymi są te powlekane oraz ocynkowane. Montaż w każdym przypadku przebiega jednak tak samo. Przedstawiamy krótki poradnik krok po kroku.

Samodzielny montaż siatki leśnej

Tym, na co należy zwrócić uwagę podczas montażu siatki leśnej, jest przede wszystkim precyzja i dokładność. Samo jego wykonanie nie jest trudnym zajęciem, jednak należy uwzględnić kolejność wykonywanych prac. Podstawową kwestią jest odpowiedni montaż słupków, które będą przytrzymywały ogrodzenie. Z jakiego materiału powinny być one wykonane? Wiele zależy od tego, czy ogrodzenie ma być elementem stałym, czy tymczasowym. Warto uwzględnić tutaj także kwestię estetyki ogrodzenia. Można wybierać słupki:

  • drewniane – mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, czy warunki atmosferyczne, ale zdecydowanie tańsze,
  • metalowe – wytrzymałe, ale i kosztowne. 

Najczęściej wybierane jest pierwsze rozwiązanie. Zdarza się, że – zwłaszcza na budowach – elementami podtrzymującymi, na których umieszczana jest siatka są stemple budowlane. Jest to popularny wybór dla tymczasowego ogrodzenia działki. 

W jaki sposób zabezpieczyć słupki?

Niezależnie od tego, jakie słupki ogrodzeniowe zostaną wybrane, ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Jeżeli mają odpowiednio podtrzymywać siatkę, to powinny być umieszczone w ziemi na głębokości co najmniej 0,5 m. Dodatkowo warto wzmocnić to miejsce, aby uniknąć ryzyka wyciągnięcia słupków w przypadku dużych wiatrów. Nieco inaczej powinny być montowane słupki narożne, które są podstawą całej konstrukcji ogrodzenia. Te muszą zostać umieszczone zdecydowanie głębiej – 0,8-1 m w głąb ziemi.

Montaż siatki leśnej – czym się różni od siatki ogrodowej?

Sam montaż siatki leśnej przebiega nieco inaczej niż w przypadku innych rodzajów ogrodzenia tego typu. Różnica polega przede wszystkim na tym, że druty wiodące są osobnymi elementami. Naciągnięcie siatki powinno być wykonywane bardzo precyzyjnie, co przekłada się bezpośrednio na jej wytrzymałość. Do słupków można przymocować ją na dwa różne sposoby, co uzależnione jest rodzaju słupków:

  • do metalowych elementów konieczne jest wykorzystanie specjalnych drutów,
  • do drewna można zastosować zwykłe gwoździe.