> > 36-jak-montowac-panele-ogrodzeniowe

panele

Jak montować panele ogrodzeniowe?

Właściwy montaż paneli ogrodzeniowych zapewnia nie tylko ich estetyczny wygląd, ale przede wszystkim trwałość całej konstrukcji. Tak naprawdę, aby cieszyć się solidnym płotem z paneli, wystarczy zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami ich instalacji. Mimo że prace tego typu zleca się najczęściej fachowcom, warto wiedzieć, jak przebiega proces stawiania ogrodzenia.

Montaż paneli ogrodzeniowych – instrukcja przygotowania terenu

Grunt, w którym zostaną umieszczone panele, musi być przede wszystkim wyrównany. Idealną sytuacją jest, kiedy teren jest po prostu płaski. Jeżeli natomiast ogrodzenie ma być umieszczone na terenie pochyłym, trzeba wyregulować jego poziom.

Dodatkowo należy pozbyć się wszystkich elementów, które mogłyby utrudniać montaż płotu. Są to zazwyczaj kamienie, korzenie czy gruz. Trzeba także zadbać o optymalną gęstość podłoża. Dotyczy to sytuacji, gdy wcześniej na dany grunt została nawieziona świeża ziemia. W takim przypadku konieczne jest jej zagęszczenie. Używa się do tego celu zagęszczarki wibracyjnej, która ubija teren, czego efektem jest podłoże gotowe do montażu paneli ogrodzeniowych.

Następnym krokiem jest wykonanie pomiarów – dokładne wymierzenie długości terenu, który ma być objęty płotem. Na tym etapie ustala się także rozmieszczenie elementów ogrodzenia z paneli oraz jego kształt. Planowanie konstrukcji należy zacząć od określenia pozycji słupków początkowych i narożnych. Mierząc odległość między nimi i dzieląc ją przez długość przęsła obejmującego również słupek oraz dystans na obejmach, otrzymuje się liczbę niezbędnych do postawienia płotów przęseł.

Montaż słupków ogrodzeniowych

To, jak słupki będą przytwierdzane do podłoża, zależy od tego, czy mają być one przytwierdzane do betonowego cokołu, czy też wkopane w ziemie ziemię i zabetonowane. W pierwszym przypadku trzeba wywiercić otwory w stopkach słupków, a następnie przymocować do fundamentu za pomocą kotwic. Kiedy nie istnieje betonowa podstawa, należy wykopać dołki o głębokości od 80cm – 120cm. W dalszej kolejności umieszczą się w nich słupki, a następnie zalewa betonem.

Panele ogrodzeniowe – jak je przymocować?

Do mocowania paneli używa się specjalnych obejmów. Im ogrodzenie ma być wyższe, tym więcej tych elementów będzie potrzebnych. Obejmy przykręca się do siebie za pomocą metalowych, dobrej jakości nakrętek i śrub. Muszą one być nierdzewne, a także zrywalne – tylko takie znacznie utrudnią zadanie nieproszonym gościom chcącym zdemontować część ogrodzenia.