siatka-ogrodzenie

Jak zabezpieczyć siatkę ogrodzeniową przed działaniem czynników zewnętrznych?

Stawiając płot z siatki ogrodzeniowej, na pewno chcesz, aby służył Ci on przez długie lata. Jednak jest to konstrukcja nieustannie narażona na działanie mogących jej zaszkodzić czynników zewnętrznych – mechanicznych, atmosferycznych czy też promieniowania słonecznego. Podpowiadamy co zrobić, aby móc jak najdłużej cieszyć się swoim ogrodzeniem z siatki.

Dlaczego należy zabezpieczać siatkę ogrodzeniową?

Jeżeli zdecydowałeś się na ogrodzenie z siatki, zwłaszcza wykonanej ze stali ocynkowanej, musisz wiedzieć, że wymaga ona regularnej konserwacji. Zagraża jej ciągle deszcz i wilgoć, co może skutkować powstaniem ognisk korozji. Straci ona wtedy nie tylko na swoim estetycznym wyglądzie, ale po prostu stanie się mało wytrzymałym ogrodzeniem. Do podstawowych zabiegów, dzięki którym można liczyć na wieloletnią żywotność siatki, jest jej malowanie.

Czym pokrywa się siatkę ogrodzeniową?

Siatka ogrodzeniowa jest zbudowana z drutów, które nachodząc na siebie i splatając się, tworzą jej konstrukcje. Miejsca te są szczególnie narażone na korodowanie. Niestety są to też trudno dostępne fragmenty ogrodzenia, a ich pomalowanie nie należy do najłatwiejszych zadań. Do pokrycia siatki wykorzystuje się specjalną farbę przeznaczoną do stali ocynkowanej. Malować taki płot można za pomocą zwykłego pędzla malarskiego, wałka lub pilota natryskowego. Jednak metody te nie są dość efektywne, a w dodatku wymagają bardzo dużo czasu. To pracochłonne zajęcie można sobie ułatwić przez użycie wałka stworzonego z myślą malowaniu siatki, który na swojej powierzchni ma nacięcia. W szczeliny te podczas pokrywania farbą wchodzą stalowe druty, dzięki czemu ogrodzenie jest zabezpieczane dokładniej.

Niegdyś bardzo popularną ochroną tego typu ogrodzenia, przez niektórych stosowaną do dzisiaj, było pokrycie go smołą lub lepikiem. Nie jest to jednak zabieg tak skuteczny jak pomalowanie ogrodzenia specjalistyczną farbą. Mimo tego, można się spodziewać, że żaden intruz nie skusi się przejść przez tak zabezpieczoną siatkę ogrodzeniową, ze względu na możliwość pobrudzenia się.